کیفیت را فدای قیمت نکنیم

در عصر جدید با افزایش نیاز به ساخت مسکن و پیشرفت روزافزون علم مهندسی ، مصالح جدید و تنوع آن باعث سردرگمی بسیاری از سازنده ها می باشد. عوامل بسیاری از جمله قیمت ، کیفیت ، وزن و مقاومت در انتخاب خریدار نقش دارد. عامل دیگری که چند سالی سازنده ها را تحت فشار گذاشته ، نوسان شدیدقیمتها در بازاربوده و به همین علت برخی از سازنده ها صرفاً قیمت را عامل اصلی خرید خود قرار می دهند. غافل از مسائل بسیار مهمی که در حین ساخت نظیر ترک های قطری بعد از نازک کاری ، عدم چکش خواری ، عدم عایق بودن و پرت و شکستگی و ... بعد از آن گریبان سازنده و مصرف کننده را می گیرد. بنابراین کیفیت محصول بایستی در اولویت اول قرار گیرد ، در غیر این صورت هزینه های تحمیلی مخصوصاً در دراز مدت باعث افزایش هزینه اولیه می شود . در حالی که با یک هزینه مناسب ،می توان از هزینه های بعدی جلوگیری کرد. بلوک های سبک به طور ذاتی در برابر آتش مقاومند. علاوه بر این برحسب چگالی و مقاومت، این نوع قطعات به راحتی بریده، سوراخ و یا مته شده و به قطعات معمولی متصل می شوند. همچنین در بلوک های سیمانی سبک دانه ای نسبت به بلوک های معمولی پیوند بین سنگدانه و ماتریس قوی تر است. خمیر سیمان به خاطر طبیعت متخلخل سبک دانه ها به داخل آن نفوذ می کند، بنابراین ناحیه انتقالی واسط بین سنگدانه و ماتریس وجود ندارد و یا در صورت وجود بسیار کوچک است. این موضوع از حیث پایایی مصالح مورد مصرف در دیوار حائز اهمیت است.

بلوک مناسب دارای چه ویژگی هایی است؟!

1. ابعاد بلوک واقعی باشد
2. ضخامت جداره آن بایستی 2/5 سانتیمتر باشد
3. مقاومت فشاری مناسب (حداقل 2/5 مگا پاسکال)
4. استفاده از آب شرب (آبی که مزه و بوی مشخصی ندارد ، تمیز و صاف است)
5. استفاده از سیمان مناسب (سطح مخصوص، سلامت،زمان گیرش و مقاوت فشاری از مهمترین خصوصیات سیمان مناسب هستند)
6. استفاده از پوکه مناسب (مواد مضر ممکن است در روندگیرش سیمان اختلال ایجاد کنند و باعث کاهش مقاومت و پایایی شوند)
7. فرآوری مناسب و گذراندن زمان مناسب پس از تولید (حداقل یک هفته)
8. بتن الیافی از مباحث روز دنیا می باشد. طبق بند 9-9-3 – مبحث نهم مقررات ملی ساختمان، الیاف نقش کنترل ترک ها را ایفا می کند که بر مبنای آن مقاومت ضربه، خستگی ، مقاومت برشی و خمشی و ظرفیت جذب انرژی بهبود می یابد.

چه بلوک هایی را نخریم ؟!

1- بلوک های مرطوب و خیس
2- بلوک هایی که فرآیند مناسب نگهداری (Curing ) را طی نکرده اند
3- بلوک هایی که دارای ترک های افقی و عمودی هستند
4- بلوک های با ضخامت جداره کمتر از 2/5 سانتی متر
5- بلوک هایی که سیمان و مقاومت کافی را ندارند

مصالح با کیفیت ، خانه های استاندارد

امروزه با توجه به بحث کمبود و اتلاف انرژی و عایق سازی ساختمان ها توسط سازندگان باید به نوع دیوارچینی و مصالح به کار رفته توجه دیگر کرد. بر خلاف ظاهرساده دیوارچینی ، این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. که متاسفانه در سالهای اخیر به علت نوسان قیمت و رقابت ناصحیح تولیدکنندگان مصالح اولیه بسیار مورد غفلت قرارگرفته است. ما در حال گذار از معماری سنتی به سوی ساخت و سازهای مدرن هستیم که به کارگیری مصالح و مواد جدید را میطلبد. جایگزینی آجرهای مرسوم با انواع بلوک های مخصوص دیوارچینی خود بیان کننده این امر است. سازندگان و مهندسانی که قصد انتخاب انواع بلوک سیمانی را برای این امر دارند ، باید موارد زیر را برای انتخاب خود مد نظر قرار دهند :
1- ضخامت دیواره بلوک ( حداقل 2/5 سانتی متر )
2- مواد اولیه مورد استفاده در تولید بلوک
3- شیوه و نوع ماشین آلات تولید
4- وزن و مقاومت بلوک (حداقل 2/5 مگا اسکال)
5- استفاده از الیاف مناسب
6- متعهد بودن تولید کننده از لحاظ تولید و ارسال به موقع